Rusza Raciborski Magazyn Pomocy Humanitarnej

Rusza Raciborski Magazyn Pomocy Humanitarnej

Podstawowe produkty spożywcze: mąki, kasze, mleko, konserwy, dżemy oraz chemia gospodarcza tj.: płyny do mycia, prania, papier toaletowy – to produkty pierwszej potrzeby, po które zgłaszają się przebywający w Raciborzu uchodźcy z Ukrainy. Od dzisiaj dzięki współpracy miasta Racibórz z wolontariuszami wydawane są one w nowym Raciborskim Magazynie Pomocy Humanitarnej zlokalizowanym przy ul. Opawskiej 81 (w budynku B dawnego Gimnazjum nr 5 w Raciborzu). Apelujemy do darczyńców o wsparcie i przynoszenie pod wskazany adres potrzebnych produktów. Bez Was ten projekt się nie uda!

Od 24 lutego, czyli dnia początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyły już 3 miliony uchodźców z Ukrainy, to głównie kobiety i dzieci. Uchodźcy osiedlają się także w Raciborzu. Wydział spraw obywatelskich raciborskiego magistratu wydał dotąd 824 numery PESEL dla uchodźców zza wschodniej granicy. Większość z nich znalazła schronienie u znajomych, rodziny, przyjaciół, a także w prywatnych domach raciborzan. Z miejskiej bazy noclegowej na ten moment korzysta 216 osób (stan na 25.04). Większość z nich potrzebuje dodatkowego wsparcia. To właśnie dla nich, wystartował projekt „Raciborskiego Magazynu Pomocy Humanitarnej”.

– To nowa inicjatywa, choć uruchomiona siłami znanej i sprawdzonej w boju ekipy pod dowództwem Anny Cieśli i Tomasza Kuryłowicza oraz Radosława Tomczaka i Samsona Mackiewicza. Magazyn powstał dzięki nawiązaniu współpracy pomiędzy Miastem Racibórz, a zespołem wolontariuszy prowadzących dotychczas magazyn społeczny najpierw przy ul. Szewskiej, potem przy ul. Kozielskiej. Od dzisiaj magazyn ma nową siedzibę. Raciborski Magazyn Humanitarny znajduje się przy ul. Opawskiej w budynku B dawnego G5 (wcześniej SP 11). Jest to obecnie główne i centralne miejsce w którym udzielana jest pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy trafili do Raciborza. Wiemy, że są w dobrych i doświadczonych rękach! – zapewnia wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk. Wolontariusze założyli grupę na Facebooku pn. Raciborskie Centrum Pomocy i Wsparcia – Warto śledzić tę grupę, gdyż jej energia wykracza daleko poza „prowadzenie magazynu”. Tutaj na pewno przydasz się jako wolontariusz, darczyńca, człowiek pomocny bliźniemu! – dodaje i zachęca do wspierania tej inicjatywy wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

Raciborski Magazyn Pomocy Humanitarnej to miejsce w którym mieszkający w Raciborzu uchodźcy z Ukrainy mogą zaopatrzyć się w potrzebne im produkty. Żywność, ubrania, środki czystości.  Miasto zapewnia lokal oraz opłaty związane z funkcjonowaniem magazynu, ale aby spełniał on swoją rolę, niezbędne jest wsparcie i zaangażowanie mieszkańców.

– Wyznaczyliśmy reguły zgodnie z którymi udzielana jest pomoc. Żywność wydawana jest każdemu potrzebującemu raz w tygodniu, chemia raz na dwa tygodnie. Przynoście do naszego magazynu podstawowe produkty takie jak kasza, ryż, makaron, mleko, olej, mąka, herbata, kawa, dżemy, nabiał, wędliny, konserwy, podpaski, papier toaletowy, płyny i szampony do kąpieli. My zajmiemy się ich dystrybucją. Pomagamy, ale z głową. Nie jesteśmy w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb uchodźców. Zachęcamy ich do usamodzielniania się i  poszukiwania pracy. To się dzieje na naszych oczach. – wyjaśnia Tomasz Kuryłowicz, który w ramach Stowarzyszenia Pracownia Przyszłości razem z innymi wolontariuszami od dwóch miesięcy pomaga Ukraińcom. Aktywnie szuka darczyńców. Obdzwania i odwiedza raciborskie firmy prosząc o wsparcie. Choć masowa chęć niesienia pomocy wśród mieszkańców nieco wygasła, wolontariusze z Opawskiej będą dalej szukać nowych darczyńców. – Jesteśmy i będziemy na posterunku. – zapewnia Tomasz Kuryłowicz.

– Podziwiam Państwa zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy od pierwszych dni. Dzięki Waszemu wsparciu, razem możemy pomagać innym. Nadal potrzebujemy Waszego zapału i współpracy w działaniach, które uzupełniają pomoc niesioną przez miasto i  państwo polskie. Taka, oparta na współpracy pomoc ma największą wartość. – uważa Dariusz Polowy, prezydent Raciborza.

– Tu łzy radości mieszają się ze łzami rozpaczy. Każdego dnia spotyka nas wiele dobra. Niezmiernie i niezmiennie cieszy nas pomoc darczyńców. Spotykamy się z wdzięcznością uchodźców. Z drugiej strony, każda z osób, która przychodzi do nas po pomoc ma za sobą trudną historię – historię ucieczki i porzucenia wszystkiego co mieli. Wystarczy spojrzeć w oczy tych ludzi. Wierzę, że dobro wraca. Dobro zwycięży wszystko. To jedna z niewielu rzeczy, które się mnożą, gdy je się dzieli. – mówiła dziś Anna Cieśla, od samego początku zaangażowana w niesienie pomocy uchodźcom.

Raciborski Magazyn Pomocy Humanitarnej czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 12.00 do 18.00 oraz w soboty od 10.00 do 13.00.

Dary można przekazywać także w sklepach PSS Społem w Raciborzu, które wspiera naszą akcję pomocową.

Źródło: Urząd Miejski w Raciborzu

Previous Prezydent rozdał nagrody podczas Mistrzostw Polski w Zapasach
Next Kontrola drogowa zakończona narkotykową wpadką

Może to Ci się spodoba

Małopolska wyda miliard złotych na infrastrukturę kolejową

W 2015 r. ma ruszyć Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce. Pierwsze pociągi pojadą jednak już za rok. Województwo na rozwój tej części transportu publicznego wyda nawet miliard złotych do 2020 r.

Szczęśliwy finał poszukiwań niedoszłego samobójcy

Gorliccy policjanci wspólnie z druhami OSP oraz ratownikami GOPR odnaleźli 53-letniego zdesperowanego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna bezpiecznie trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. 21 sierpnia br. do

Rozliczenie PIT 2016 przez Internet – to takie proste!

Wszystkie osoby osiągające w ciągu roku dochody muszą rozliczyć się z fiskusem. Można to zrobić w sposób tradycyjny, wypełniając właściwą deklarację w formie papierowej albo albo przesłać PIT internetowo. Rozliczenie

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

Działania Policji drogowej „BUS” i „TRUCK”

W czwartek 16 lutego 2017r. małopolska Policja drogowa na terenie całego województwa przeprowadziła działania ukierunkowane na kontrolę busów, autobusów oraz pojazdów ciężarowych. Szczególna uwaga zwracana była na sposób wykonywania zorganizowanego

Ruszyła przebudowa ul. Bolesława Prusa i ul. Słonecznej w Raciborzu

2 miliony 890 tys. zł to wartość zadania polegającego na przebudowie ul. Prusa (odcinek od ul. Marii Skłodowskiej do ul. Stalowej) oraz ul. Słonecznej (na odcinku od ul. Łąkowej do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź