Bezpieczne korzystanie z sieci – co warto wiedzieć?
Bezpieczeństwo w sieci stało się jednym z popularniejszych tematów. Nic w tym zaskakującego, jednym kliknięciem można stracić najważniejsze dane, a niejednokrotnie dorobek życia. Jak się przed tym zabezpieczyć? Czym jest phishing i ransomware? Jak prawidłowo korzystać z sieci w miejscach publicznych?
Bezpieczne hasło – zasady tworzenia
Jedną z podstaw prawidłowego korzystania z sieci jest stworzenie nie tylko unikalnego, ale także mocnego hasła, które zapewni ochronę danych. Jak stworzyć bezpieczne hasło?
Silne hasło
Wiele osób podczas wybierania hasła korzysta z dobrze im znanych słów, które łatwo skojarzyć. Jest to jednak podstawowy błąd. Hasło, które ciężko złamać powinno być pozbawione bezpośrednich skojarzeń, np. data urodzenia, własne imię lub domowego pupila. Włamywacz może je odnaleźć z łatwością chociażby na profilu społecznościowym. Przyjmuje się, że odpowiednie hasło powinno składać się z 8 liter małych i dużych, cyfr i znaku specjalnego. Zasada im dłuższe tym lepsze, znajduje tutaj swoje zastosowanie.
Pomoc menadżera haseł
Obawa przed niezapamiętaniem skomplikowanego hasła dotyka wiele osób. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi menadżer haseł. Jest to aplikacja, która w bezpieczny sposób przechowuje wszystkie dane. Jej dostęp jest również zabezpieczony. Jest to jednak jedyne hasło jakie należy pamiętać. Na obecnym rynku odnaleźć można programy zarówno płatne, jak i te nie wymagające ponoszenia żadnych kosztów.
Unikalność = bezpieczeństwo
Warto również pamiętać, że stworzenie jednego unikalnego hasła nie jest wystarczające. Nie należy bowiem stosować go we wszystkich możliwych serwisach. Jeden portal – jedno hasło.
Podwójny proces uwierzytelniania
Jednym z najnowszych rozwiązań technicznych, stosowanych przez coraz większą liczbę osób są podwójne uwierzytelniania. Oprócz podania hasła, należy w specjalnym okienku wpisać kod znajdujący się w skrzynce elektronicznej lub w wiadomościach na telefonie. Dzięki temu cyberprzestępca nie zaloguje się do konta.
Publiczne Wi-Fi – jak bezpiecznie korzystać?
Korzystanie z publicznego Wi-Fi nie należy do najbezpieczniejszych. Nie oznacza to jednak, że nie warto tego robić. Wystarczy tylko dowiedzieć się jak to robić w bezpieczny sposób. Warto pamiętać, że podczas używania publicznego połączenia, każdy z łatwością może przechwycić dane. Dlatego też nie powinno się w takiej sytuacji logować do ważnych stron, np. konta bankowe. Warto również zastanowić się nad VPN, czyli usłudze, która tworzy prywatną, a przede wszystkim zaszyfrowaną sferę komunikacji. Uniemożliwia to przechwycenie jakichkolwiek informacji.
Czym jest ransomware?
Ransomware zalicza się do jednych z najpopularniejszych działań, podejmowanych przez oszustów. Osoby te korzystają z oprogramowania, którego celem jest zablokowanie dostępu do konkretnych plików. Najczęściej w odpowiednim czasie pojawia się komunikat o okupie, a stosowną kwotę należy przelać na portfel kryptowalutowy. W większości przypadków, nawet po dokonaniu opłaty, dane nie wracają do właściciela. Aby skutecznie bronić się przed takimi zachowaniami, należy nie tylko szyfrować dane, ale także tworzyć kopie zapasowe. Obecnie odnaleźć można wiele aplikacji, które ułatwiają ten proces.
Phishing – podstawowe informacje
Phishing zalicza sie do działań, których głównym celem jest również wyłudzenie danych. Najczęściej dana osoba otrzymuje e-mail lub SMS z linkiem i informacją o nieprawidłowym wykonaniu zapłaty. Przejście na stronę internetową, niejednokrotnie skutkuje przekazaniem danych m.in. do konta bankowego. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się takiej sytuacji, należy z rozwagą podchodzić do otrzymywanych powiadomień, a także sprawdzać certyfikaty SLL. Warto również zapisywać się na szkolenia lub czytać artykuły związane z cyber security.
Wycieki z bazy danych – co warto wiedzieć
Bezpieczne korzystanie z sieci, nie gwarantuje całkowitego zabezpieczenia danych. Co jakiś czas pojawiają się informacje o wycieku danych z zewnętrznych serwerów firm, a nawet prywatnych osób. Ryzyko z tym związane można zminimalizować za pomocą tworzenia unikalnych haseł (co zostało dokładnie opisane wyżej) lub korzystania z antywirusów. Zainwestowanie w dobrej jakości program zapewni bezpieczeństwo danych, a także zmniejszy stres związanych z ich utraceniem. Ranking antywirusów pomoże wybrać program najbardziej korzystny program.
Zadbaj o dane i kieruj się zasadami bezpiecznego korzystania z sieci!
Może to Ci się spodoba
Już jest! Odkryj nowy, podążający za wciąż ewoluującymi potrzebami, świat eSmokingWorld!
1 lipca 2021 w Centrum Handlowym M1 w Krakowie, przy ulicy Alei Pokoju 67 otworzył się nowy punkt sprzedaży eSmokingWorld. Zawsze chcemy być blisko naszych Klientów, a dzięki temu, że
Policjanci udaremnili wprowadzenie na rynek podrobionego towaru
Funkcjonariusze Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą KPP w Krakowie wraz z kolegami z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie ujawnili i zabezpieczyli podrobiony towar w postaci: 395 opakowań końcówek wymiennych
Porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie dotyczące bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji, porady dla rodziców
Rodzicu zadbaj o swoje dziecko podczas letnich wakacji – porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie. Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka to podstawowe zadania, przed którymi stoimy jako rodzice. To właśnie my
Miasta rozlewają się na przedmieścia. To powoduje coraz większe korki
Ponad połowa mieszkańców miast uważa, że samochód to najwygodniejszy środek transportu. Jednocześnie większość z nich korki i brak miejsc parkingowych uważa za największą zmorę komunikacyjną w mieście. Mimo że transport publiczny staje się
Spotkanie robocze dotyczące przygotowań Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO
Dzisiaj (27.03.br.) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli służb zaangażowanych w przygotowanie Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. 41 Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbędzie się
Szkolenie dotyczące Ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów
W środę 19 kwietnia 2017 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się szkolenie przygotowujące funkcjonariuszy Policji i służby Celno – Skarbowej do realizacji nowych zadań przewidzianych w przepisach ustawy
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!