Mural „Synagoga” mocnym akcentem w historycznym sercu Raciborza

Mural „Synagoga” mocnym akcentem w historycznym sercu Raciborza

Barwny, ekspresyjny, inspirujący – jest wyrazem emocji artysty Ryszarda Paurowskiego, ale i symbolem pamięci. Powstał z szacunku do wkładu i losów społeczności żydowskiej w dziejach Raciborza. Mural przy ul. Szewskiej o nazwie „Synagoga” – to nowe, kolejne po Panoramie Raciborza (przy ul. Chopina) dzieło sztuki ulicznej. Ma dostarczać estetycznych doznań i zachęcać do odkrywania swojego miasta, jego historii i tożsamości.

Historyczne centrum Raciborza atrakcyjne dla mieszkańców i przyjezdnych

– Od dłuższego czasu przy wsparciu Architekt Miejskiej, Miejskiej Konserwator Zabytków oraz Wydziału Promocji, Kultury, Turystki i Sportu pracujemy nad tym aby historyczne centrum Raciborza było atrakcyjne zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Wciąż trwają prace nad utworzeniem Parku Kulturowego, ale już teraz staramy się dodać naszej starówce nowych walorów między innymi poprzez prace raciborskich artystów. Nie mniej istotny jest wymiar edukacyjny podejmowanych przez nas działań – podkreśla wiceprezydent Dawid Wacławczyk. W grudniu na ścianie muzeum przy ulicy Chopina powstał mural, przedstawiający XVIII wieczny Racibórz. Wcześniej w zakątku ulicy Różanej pojawiły się kolorowe skrzydła, przy których mieszkańcy i turyści mogą robić sobie pamiątkowe, anielskie zdjęcie.

– Bardzo zależało mi na tym, aby mural który powstanie przy ul. Szewskiej był zakorzeniony w historii i tożsamości Raciborza. Stąd zadaliśmy artyście temat „Synagoga” nawiązujący do budynku, który stał kilkanaście metrów dalej. To, co kiedyś mogło dzielić ludzi, dziś staje się miejscem zetknięcia wielokulturowości i różnorodności. Miejscem otwartym na dialog. Nie jesteśmy pierwsi. Warto przypomnieć w tym miejscu działania chociażby stowarzyszenia ASK w ramach projektu „ Puste miejsce. Tu byli Żydzi”, a także zasadzenie dębu pamięci Żydów raciborskich, który posadzili członkowie Midraszowego Teatru Żydowskiego – mówi wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

„Synagoga”. Wizja twórcy

Treść edukacyjna muralu pn. „Synagoga” jest przykładem pokazującym jak piękne mogą być wnętrza synagog m.in. tej prezentowanej na projekcie. Przybliżenie społeczności miejskiej wnętrza Synagogi uwzględnionej w projekcie może obudzić chęć „turystyczną”, jak również przywołać pozytywne refleksje w dysonansie snujących się sporów. Ponieważ w miejskich archiwach nie zachowały się ilustracje wnętrz raciborskiej synagogi, pierwowzorem malowidła na Szewskiej jest wnętrze synagogi w Łańcucie. To forma wyjściowa wizji artystycznej autora skupiająca się na czysto estetycznych i wrażeniowych odczuciach widza.

Instrukcja czytania muralu

Jak czytać mural? Ściana jako metafora współczesnego świata, pęka, odsłania pamięć o tym co przeminęło. Element 3D ma wprowadzić widza w nokturnowe wnętrze synagogi. Widz dostrzega elementy symboliczno-zdobnicze. Gra świateł ma na celu nadać mistycznego klimatu, kontemplacji o tym co przemija, a warte jest pielęgnowania. Główny promień światła padający z okna na posadzkę wskazuje i rozświetla winorośl, która symbolizuje w obu kulturach pracę w życiu, odnowę duchową. Winorośl to również wieńczący element całego malunku. Winorośl spaja obie kultury, religie, wydaje owoc który dla artysty jest niejako rozejmem, pogodzeniem przeszłości z teraźniejszością. Krzew, z którego każdy może czerpać dobro. – podkreśla Ryszard Paurowski – autor muralu. Prace nad muralem trwały miesiąc. Rozpoczęły się 13 grudnia. Zimowa pogoda, krótkie dni nie sprzyjały artyście.
– Najważniejsza jest stu procentowa koncentracja, musiałem pokonać zmęczenie, nie dopuścić do „zakwaszenia organizmu”. Praca nad takim wielkoformatowym malowidłem jest jak maraton. To hartuje. Jestem rzemieślnikiem, ale potrzebna jest mi swoboda i zaufanie. Dziękuję za nie. Czy jestem zadowolony? Jasne! – odpowiada Ryszard Paurowski – absolwent PWSZ na kierunku grafika użytkowa w Raciborzu oraz grafika warsztatowa Katowickiej ASP. Twórca znany w Polsce i Europie. Chęć ciągłego rozwoju kieruje go w stronę sztuki oraz muzyki co skutkuje współpracą z różnymi ośrodkami kultury oraz artystami. Autor muralu na raciborskiej przystani kajakowej, na jednym z wiaduktów w Sudole oraz płocie schroniska dla bezdomnych zwierząt. Współautor muralu przy ul. Chopina. Autor licznych wystaw, uczestnik festiwali muralowych w Europie.

Z szacunku i ku pamięci społeczności żydowskiej Raciborza

Pamięć o synagodze i społeczności żydowskiej Raciborza trwa. Prezydent Dariusz Polowy co roku w listopadzie opuszczając do połowy masztu flagę narodową na raciborskim Rondzie Żołnierzy oddaje należny hołd w 81. rocznicę Nocy Kryształowej. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku Niemcy podpalili synagogi, niszczyli żydowskie sklepy. Zamordowano 91 osób narodowości żydowskiej, spalono 171 synagog, zniszczono 7500 sklepów należących do Żydów, osadzono w obozach koncentracyjnych 26 tys. Żydów. Także w Raciborzu, który był w granicach III Rzeszy, spłonęła synagoga. Jej ruiny rozebrano w latach pięćdziesiątych 20 wieku.
Teraz z szacunku i ku pamięci społeczności żydowskiej Raciborza nieopodal tej historycznej lokalizacji żydowskiego domu modlitwy na elewacji budynku przy Szewskiej 3 rękami raciborskiego artysty Ryszarda Paurowskiego powstał mural „Synagoga”. Pomysłodawcą powstania muralu wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk. Koordynacją projektu zajęli się pracownicy Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu Urzędu Miasta.

– Czy mamy w planach kolejne tego typu działania? Oczywiście! Potrzebujemy do tego jednak współpracy radnych Rady Miasta. Jeżeli nie będą ścinać nam wydatków na kulturę i promocję to w drodze dialogu i współpracy uda nam się zapalić zielone światło dla podobnych inicjatyw w przyszłości – dodaje wiceprezydent Wacławczyk.

Źródło: Urząd Miejski w Raciborzu

Previous Nowy Prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadów
Next Bezpieczniej na pasach

Może to Ci się spodoba

Odprawa służbowa Zastępców Komendantów Wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych

W dniach 6 – 7 lutego 2017 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Dafne” w Zakopanem odbyła się odprawa służbowa zastępców komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych, poświęcona podsumowaniu realizacji zadań przez

Sukces małopolskich policjantów na III Ogólnopolskich Zawodach Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji

W dniach 9 – 10 marca 2017 roku na stacji narciarskiej Czorsztyn – Ski w Kluszkowcach  miała miejsce trzecia edycja Ogólnopolskich Zawodów Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji. Zawody objęte zostały patronatem

Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego 2021/2022

Dziś, po wakacyjnej przerwie, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu odbyła się Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego 2021/2022. W szkołach (ZSO Nr 1, II LO, ZSE, CKZiU Nr 1,

Szkolenie w zakresie komunikacji z osobami niesłyszącymi

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się szkolenie (02.03.2017r.) z zakresu komunikowania się z osobami niesłyszącymi, poprowadzone przez p. Monikę Folwarczną oraz p. Adama Janulka, przedstawicieli Fundacji PL –

Kradł w firmie, w której był szefem

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który z firmy, w której był kierownikiem ukradł 5 telefonów komórkowych. Mężczyzna został namierzony i zatrzymany przez policjantów z „szóstki”.

Sprawca brutalnego rozboju został zatrzymany przez krakowskich policjantów

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali sprawcę rozboju do jakiego doszło pod koniec listopada ubiegłego roku. Wówczas na wracającego po pracy do domu kierowcę MPK napadł mężczyzna. Usłyszał

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź